niedziela, 20 sierpnia 2017

Z jakimi książkami pożegnamy lato, czyli zapowiedzi na początek września

Zestaw jak zawsze czysto subiektywny. Zapowiedzi, które wydają mi się ciekawe, pojawiło się ostatnio dużo, zdecydowałam więc ograniczyć się do pierwszej połowy września, zapowiedzi na drugą pojawią się za kilka czy kilkanaście dni.


12.09.2017




Oto świat – nie jaki kiedykolwiek istniał, lecz jak go sobie wyobrażano. Świat, w którym Kalifornia jest rajską wyspą oderwaną od Ameryki Północnej, wody Północy terroryzują morskie potwory, a w głębi dżungli i oceanów lśnią zagubione miasta ze złota. 
Od niewidzialnych łańcuchów górskich po wielkie widmowe morza ‒ atlas przedstawia największe geograficzne zjawy, jakie ongiś nawiedzały mapy, i odkrywa fascynujące historie narodzin tych urojeń. Zgromadzone są tu najdziwaczniejsze fantasmagorie zamieszczane ongiś na mapach jako prawdziwe – wyspy widma, mityczne rasy, bestie połykające statki – pieczołowicie wybranez całej historii kartografii. 
Napisany ze swadą, pełen nadzwyczajnych ilustracji "Atlas lądów niebyłych" stanowi cenną antologię zagadek i tajemnic dotyczących świata rozpoznawalnego, acz nieskończenie dziwniejszego niż ten, który znamy obecnie.

13.09.2017




Polska Jagiellonów oczami kobiet. 
Wielki powrót Anny Brzezińskiej – przełomowa książka o historii kreowanej przez mężczyzn, w której jednak najważniejszą rolę odgrywały kobiety. 
Regina jest prostą chłopką, dla której Kraków to obietnica lepszego bytu i zarobku. Dziewczyna zostaje przyjęta na służbę do mistrza Bartłomieja, uznanego słodownika, który, jak szybko się okazuje, oczekuje od niej oddania i posłuszeństwa nie tylko w kuchni... Wkrótce na świat przychodzi "potworek" – Regina nie umie myśleć inaczej o swojej córce karlicy. A jednak to właśnie Dosia trafia na królewski dwór. To jej oczami – postaci prawdziwej, która rzeczywiście przechadzała się po królewskich krużgankach, opiekunki, świadka wydarzeń, uczt, ślubów, spisków i gwałtów – podglądamy codzienne życie jagiellońskich królewien: Jadwigi, Izabeli, Zofii, Anny i Katarzyny. 
Anna Brzezińska, ceniona pisarka i mediewistka, powraca z nową zaskakującą książką. Na niemal ośmiuset stronach opisuje życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów. Jej bohaterkami są nie tyko uprzywilejowane – jak mogłoby się zdawać – córki króla Zygmunta I Starego z małżeństw z Barbarą Zápolyą i Boną Sforzą, ale także bękarcice, mieszczki, kobiety z plebsu przyjmowane do pracy jako sługi, a traktowane jak niewolnice. 
"Córki Wawelu... " zadziwiają rozmachem i drobiazgowością, jednocześnie pociągają barwną fabułą i plastycznością opisów. Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść. To właśnie tu toczyła się historia: pomiędzy komnatami, na uliczkach, w spiżarniach i w ciemnych zaułkach Krakowa. Często miały na nią wpływ z pozoru mało znaczące wydarzenia, co Brzezińska potwierdza w dokumentach. Tylko tam, gdzie brakuje źródeł, pisarka wspomaga się wyobraźnią. 
Słowem, to książka totalna, jakiej w polskiej literaturze historycznej jeszcze nie było.





Polityka jest jak powietrze. Jest wszędzie, lecz zauważamy ją dopiero wtedy, gdy wokół nas cuchnie bądź robi się duszno. Korupcja i anarchia wydzielają woń rozkładu, a brak wolności, niczym brak tlenu, sprawia, że rzucamy wszystko i idziemy walczyć o to, co najważniejsze. 
Ten przystępny dla każdego przewodnik po ideach oraz filozofii i teorii polityki nie propaguje żadnego ze stanowisk politycznych, lecz tłumaczy ich kulturowe i filozoficzne postawy. Stawiając w centrum uwagi kwestię władzy oraz ideę demokratyczną uświadamia, że nasze codzienne życie związane jest z polityką, czy tego chcemy, czy nie. Jednak to tylko jedno z zadań tej książki. Autor przedstawia w niej także coś, co można określić jako ciemne strony filozofii politycznej, czyli niebezpieczny potencjał opresji zamknięty nie tylko w poszczególnych koncepcjach, lecz w samej idei polityczności. Wydaje się, że idee ideami, a prawdziwa polityka kieruje się swoimi zasadami, a może w ogóle jest bez zasad. Nic bardziej mylnego.

  • Małgorzata Kalemba-Drożdż - Smakowite drzewa




Małgorzata Kalemba-Drożdż znów zaskakuje przepisami na potrawy z darów natury! Tym razem w naszych kuchniach zagoszczą niepowtarzalne smaki drzew. 
Zaskocz siebie i bliskich potrawami przygotowanymi z owoców, kory, pędów czy nawet kwiatów drzew. Dowiedz się, jak je wykorzystać w kuchni nie tylko jako aromatyczny dodatek, ale również jako składnik dania. 
Spróbuj dżemu z szyszek sosnowych, nalewki żołędziowej, kiszonych kwiatów klonu. A może skusisz się na lody z owoców bzu?
Otwórz się na nowe smaki i daj się ponieść kulinarnej fantazji!

14.09.2017

  • James Reasoner - Rewolwerowcy. Najsłynniejsze strzelaniny Dzikiego Zachodu




James Reasoner udowadnia, że prawda historyczna jest znacznie ciekawsza od literackiej fikcji. Autor rozwiewa hollywoodzkie mity dotyczące najsłynniejszych strzelanin Dzikiego Zachodu, opisując m.in. ostatnią walkę Doca Holidaya, tragiczną pomyłkę Dzikiego Billa Hickoka czy ostatni, nieudany napad Gangu Daltonów, a wykorzystując swój literacki talent, zabiera nas do świata saloonów i kowbojów, by w nowym świetle ukazać znane nam z powieści i westernów wydarzenia.

1 komentarz:

  1. Jak będziesz pisała o Brzezińskiej to chętnie poczytam. Zaintrygowało mnie ostatnio zdanie kilku osób, że to bardzo dobra alternatywa do Cherezińskiej, od której podobno jest nawet lepsza. O rewolwerowcach i smacznych drzewach też u Ciebie poczytam, może skusisz. ;)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.