O tym, co na świecie najlepsze, czyli o książkach, muzyce i kotach. I czasem o ciastkach też. Blog w stanie półuśpienia, zapraszam na IG.
piątek, 7 września 2018
piątek, 24 sierpnia 2018
Plan czytelniczy - jesień z Susan Hill
Tak sobie wymyśliłam... nawet nie wiem, czemu Susan Hill, może dlateo, że mi się przyzbierało kilka jej książek i to, sądząc z opisów, idealnych na jesień?
Szczegóły możecie przeczytać w głównym obecnie miejscu mojej aktywności, czyli na Instagramie.
czwartek, 16 sierpnia 2018
poniedziałek, 23 lipca 2018
wtorek, 3 lipca 2018
Chaka Khan - Like Sugar (Official Video)
Ta piosenka pewnie nie będzie największym przebojem tego lata. A powinna.
niedziela, 24 czerwca 2018
Letnie nowości i zapowiedzi
Mimo że rozkręcam zabawę w letnie czytanie pod znakiem starszych pozycji (zapraszam wszystkich, można dołączać w dowolnym momencie i czytać tyle, ile się chce!), to nie znaczy, że mam coś przeciwko nowościom, wręcz przeciwnie. Nie chcę wyeliminowania nowego (co zresztą byłoby nierealne, lecz równowagi między starszym a nowszym i ewentualnie może chwili refleksji nad zauważalnym w ksiażkowej blogosferze (i jej społecznościowych odpryskach) wyścigu, kto będzie bardziej na bieżąco, który czasem nie pozostawia czasu na to, żeby poszukać czegoś naprawdę niezwykłego.
Po długiej przerwie chciałabym razem z Wami przyjrzeć się kilku ciekawym zapowiedziom na lato (ostatnio ten blog jak na formalnie półuśpiony jest dziwnie aktywny, ale po prostu miałam trochę czasu, więc czemu nie?). Wybór jak zawsze jest subiektywny i nie jest tworzony we współpracy z żadnym wydawnictwem. Daty wydania mogą ulec zmianie, niestety.
25.06.2018
- Peter Ackroyd - Londyn. Miasto queer
Fascynująca historia płci i seksu w jednej z najstarszych metropolii Europy
Peter Ackroyd odsłania tajemną historię Londynu w całym jej zróżnicowaniu, ze wszystkimi wabikami, ale także niebezpieczeństwami i okrucieństwami. W "Londynie. Mieście queer"Ackroyd spogląda na Londyn z zupełnie nowego punktu widzenia: dziejów i doświadczeń populacji gejowskiej.
Za rzymskich czasów Londinium pełne było lupanarów ("wilczych jam", czyli publicznych domów rozkoszy), fornice (burdeli) oraz thermae (łaźni). Potem nastał cesarz Konstantyn oraz jego biskupi, mnisi i misjonarze, Tak rozpoczął się nieprzerwany ciąg akceptacji i zakazów.
Ackroyd prowadzi nas w odmęty tajemnych dziejów Londynu, pokazuje i rozszalałych Normanów i szaleństwo egzekucji za sodomię w początkach XIX wieku. Wiedzie nas przez bary kawowe Soho z lat sześćdziesiątych XX wieku, opowiada o Gay Liberation, muzyce disco i zgrozie AIDS, aż po czasy współczesnych parad równości.
27.06.2018
- Marek Szymaniak - Urobieni. Reportaże o pracy
Ponad półtora miliona ludzi pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach.
Pracownik fabryki, ochroniarz na osiedlu nowych bloków, właściciel budki z zapiekankami, szefowa związku zawodowego w sieci hipermarketów, kierownik call center i wielu innych – to właśnie oni, niewidzialni pracownicy, choć wciąż słyszą zapewnienia o perspektywie poprawy swojego losu, nie czują się beneficjentami systemu, w którym przyszło im żyć. Bo jak powiedział jeden z bohaterów: "jesteśmy tylko trybikami".
Zbiór reportaży "Urobieni" ujawnia niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Opowiada historie zarówno tych, którzy w 1989 zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, jak i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat dziewięćdziesiątych. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i rosnąca frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków.
04.07.2018
- J.S. Margot - Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów
Co się stanie, kiedy lewicująca, zbuntowana studentka z Antwerpii, mieszkająca ze swoim irańskim chłopakiem, trafi do domu ortodoksyjnej żydowskiej rodziny, która żyje zamknięta we własnym świecie, na obrzeżach belgijskiego społeczeństwa? Czy bezpośrednia, trochę zadziorna dziewczyna może się odnaleźć w środowisku, pielęgnującym zwyczaje, które nie zmieniły się od setek lat?
Margot przez sześć lat spędzała popołudnia w domu Schneiderów, pomagając ich dzieciom w nauce. Jej metody dydaktyczne bywały całkiem nieortodoksyjne – stosowała między innymi prowokacyjne pytania, obcesowe komentarze i dużo śmiechu. Okazało się, że w niektórych sprawach dogaduje się z uczniami znakomicie, na przykład w interesach (razem ze średnim synem Schneiderów, Jakovem, przez kilka lat prowadzili wspólny biznes – ona pisała jego kolegom wypracowania, on zajmował się logistyką i zgarniał procent). W innych kwestiach, jak podejście do mody czy seksu, różnice były większe. Nie przeszkodziło to jednak Margot i jej uczniom konfrontować się z wzajemną odmiennością i co dzień przekraczać dzielące ich granice. Choć pierwsze zetknięcie dwóch skrajnie różnych światów i światopoglądów było gwałtowne, z czasem wśród gaf i pomyłek początkowa nieufność zmieniła się w niezwykłą przyjaźń, która przetrwała lata.
- Maryla Szymiczkowa (Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński) - Seans w Domu Egipskim
Dwie poprzednie części były świetne, przeczytajcie koniecznie!
Profesorowa Szczupaczyńska na tropie nowej zbrodni.
Dekadencja, wirujący stolik i zbrodniarz z zaświatów.
Jesień roku 1898. W Genewie zamachowiec wbija pilnik w serce cesarzowej Sissi, a do Krakowa przybywa Szatan – Stanisław Przybyszewski. Parę tygodni później eleganckie towarzystwo – w tym niezwykle podekscytowana profesorowa Szczupaczyńska – zbiera się w ekstrawaganckim Domu Egipskim, by wspólnie obserwować całkowite zaćmienie Księżyca oraz wziąć udział w seansie spirytystycznym. Do stołu zasiądzie dwanaście osób. Jedna z nich już od niego nie wstanie.
Krakowska panna Marple czuje, że zagadki tej zbrodni nie uda się rozwiązać bez jej pomocy. Będzie musiała zaniedbać domowe obowiązki i Ignacego – ale przecież morderca sam się nie złapie.
- Laura Lippman - Coraz głębiej
Louisa "Lu"Brant, nowa prokuratorka okręgowa, ma ogromne ambicje. Kiedy dostaje kontrowersyjną sprawę, w którą zamieszany jest cierpiący na zaburzenia psychiczne włóczęga, pragnie uniknąć pułapek, jakie na nią czyhają i zapewnić sobie polityczny sukces.
Jednak w trakcie przygotowań do procesu, natrafia na wątki dotyczące własnej rodziny: oskarżonym jest dawny znajomy jej brata, AJ.
Kiedy Lu miała dziesięć lat, AJ ocalił przyjaciela kosztem życia innego człowieka. Ława przysięgłych oczyściła wtedy osiemnastolatka ze wszystkich zarzutów. Działał w obronie koniecznej. Sprawiedliwości stało się zadość.
Ale czy na pewno wszystko w tej sprawie jest jasne? Może krążące wówczas pogłoski o gwałcie dokonanym na siostrze ofiary nie były zemstą odrzuconej nastolatki? Może prawo nie chroni ofiar, tylko tych uprzywilejowanych?
Pogrążając się coraz głębiej w przeszłości, Lu musi stawić czoło coraz bardziej zaskakującym odkryciom. Prawo, które stanowiło do tej pory fundament jej życia, okazuje się zawodne i nie może udzielić odpowiedzi na wszystkie jej pytania. Lu po raz pierwszy uświadamia sobie, że być może wolałaby nie znać całej prawdy. I że decyzja, którą będzie musiała podjąć, będzie najtrudniejszą w jej życiu.
11.07.2018
- Ola Synowiec - Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk
Zrzucają dżinsy i garnitury, na głowy wkładają pióropusze, na kostki grzechotki. Lekarze, biznesmeni, wykładowcy uniwersyteccy gromadzą się w stolicy na placu Zócalo, by przez pięć godzin wykonywać taniec dla przedhiszpańskich bogów. Nie są Indianami, ale jak sami mówią, pragną odtwarzać wiarę azteckich przodków. Tymczasem Indianie na południu Meksyku w swoich rytuałach wykorzystują coca-colę, którą uważają za święty napój. Tradycyjni czarownicy z Catemaco też dostosowują się do realiów XXI wieku i mają swoje strony na Facebooku.
Ola Synowiec pokazuje, jak Meksyk stopniowo odchodzi od przywiezionego z Europy pięćset lat temu katolicyzmu. Pisze o ruchu New Age, psychodelicznych turystach oraz meksykańskiej stolicy grzybów halucynogennych. Opowiada o Meksyku mało znanym, a także o tym, jak uniwersalna jest ludzka potrzeba religijności.
18.07.2018
- F. Marion Crawford - Wędrowne duchy
Francis Marion Crawford (1854-1909) to amerykański pisarz zaliczany do ścisłej czołówki twórców opowieści niesamowitych. Przede wszystkim jako autor legendarnego opowiadania „Górna koja”, które trafia zwykle do antologii najlepszych utworów grozy.
Polskim czytelnikom do tej pory znany był także z drugiej słynnej noweli „Wrzeszcząca czaszka” – zawartej w tomie „Opowieści z dreszczykiem. Noc druga”.
Jednak dopiero zbiór „Wędrowne duchy” (wydany pośmiertnie w 1911 roku), gdzie oprócz tych tekstów zamieszczono pięć innych opowiadań grozy, pokazuje w całej pełni mistrzostwo Crawforda w kreowaniu nadnaturalnych klimatów.
sobota, 23 czerwca 2018
piątek, 22 czerwca 2018
(Nie)przeczytane nowości i zapowiedzi 2
Jakiś czas temu pisałam o tym, które z zapowiedzi i nowości, które tu przedstawiałam, mam i/lub czytałam. Zobaczmy, co się zdarzyło od tamtego czasu. Pomijam książki obcojęzyczne.
W najbliższym czasie zrobię przegląd zaległych nowości i zapowiedzi.
Pogrubione - czytałam
Kursywa - mam w swoich zbiorach
Kolor - są w "mojej" bibliotece
Jeszcze inny kolor - obecnie w obróbce
Albert Einstein - Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie
Magdalena Tulli - Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską
Zadie Smith - Swing Time
Paul Theroux - Głębokie Południe. Cztery pory roku na głuchej prowincji
Dalajlama, Desmond Tutu - Wielka księga radości
Arthur Conan Doyle - Zagadka Cloomber
Aleksandra Zaprutko-Janicka - Dwudziestolecie od kuchni. Kulinaria historia przedwojennej Polski
Marlon James - Księga nocnych kobiet
Michael Connelly - Płonący pokój
Hope Jahren - Lab Girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości
Arlie Russell Hochschild - Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy
Anna Bolavá - W ciemność
Victoria Gische - Brzydka królowa
Marcin Rotkiewicz - W królestwie monszatana. GMO, gluten i szczepionki
Anna Dziewit-Meller - Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy
Jerzy Bralczyk - 1 000 słów
Richard J. Evans - Nadejście Trzeciej Rzeszy
Edward Brooke-Hitching - Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów
Anna Brzezińska - Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach
Jan Hartman - Polityka. Władza i nadzieja
Małgorzata Kalemba-Drożdż - Smakowite drzewa
James Reasoner - Rewolwerowcy. Najsłynniejsze strzelaniny Dzikiego Zachodu
Megan Miranda - Miasteczko kłamców
Elena Poniatowska - Leonora
E.O. Chirovici - Księga luster
Marcin Kącki - Plaża za szafą. Polska kryminalna
Joshua Hammer - Hardkorowi bibliotekarze z Timbuktu
Carin Bondar - Dziki seks. Niesamowite, zaskakujące i absolutnie porażające fakty z życia intymnego zwierząt
Geir Tangen - Maestro
Ingar Johnsrud - Straceńcy
Peter Stanford - Judasz. Biografia kulturowa
Marta Kisiel - Siła niższa
Anya von Bremzen - Szarlotka Lenina i inne sekrety kuchni radzieckiej
Daniel Levitin - Zasłuchany mózg. Co się dzieje w głowie, gdy słuchasz muzyki
Włodzimierz Spasowicz - Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne. Mowy obrończe z lat 1869-1878
Lone Theils - Zaginione
Julia Heaberlin - Polne Kwiaty
Kim Leine - Prorocy znad Fiordu Wieczności
Ioana Pârvulescu - Życie zaczyna się w piątek
John Steinbeck - Dziennik z podróży do Rosji
W najbliższym czasie zrobię przegląd zaległych nowości i zapowiedzi.
Pogrubione - czytałam
Kursywa - mam w swoich zbiorach
Kolor - są w "mojej" bibliotece
Jeszcze inny kolor - obecnie w obróbce
Albert Einstein - Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie
Magdalena Tulli - Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską
Zadie Smith - Swing Time
Paul Theroux - Głębokie Południe. Cztery pory roku na głuchej prowincji
Dalajlama, Desmond Tutu - Wielka księga radości
Arthur Conan Doyle - Zagadka Cloomber
Aleksandra Zaprutko-Janicka - Dwudziestolecie od kuchni. Kulinaria historia przedwojennej Polski
Marlon James - Księga nocnych kobiet
Michael Connelly - Płonący pokój
Hope Jahren - Lab Girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości
Arlie Russell Hochschild - Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy
Anna Bolavá - W ciemność
Victoria Gische - Brzydka królowa
Marcin Rotkiewicz - W królestwie monszatana. GMO, gluten i szczepionki
Anna Dziewit-Meller - Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy
Jerzy Bralczyk - 1 000 słów
Richard J. Evans - Nadejście Trzeciej Rzeszy
Edward Brooke-Hitching - Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów
Anna Brzezińska - Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach
Jan Hartman - Polityka. Władza i nadzieja
Małgorzata Kalemba-Drożdż - Smakowite drzewa
James Reasoner - Rewolwerowcy. Najsłynniejsze strzelaniny Dzikiego Zachodu
Megan Miranda - Miasteczko kłamców
Elena Poniatowska - Leonora
E.O. Chirovici - Księga luster
Marcin Kącki - Plaża za szafą. Polska kryminalna
Joshua Hammer - Hardkorowi bibliotekarze z Timbuktu
Carin Bondar - Dziki seks. Niesamowite, zaskakujące i absolutnie porażające fakty z życia intymnego zwierząt
Geir Tangen - Maestro
Ingar Johnsrud - Straceńcy
Anna Jansson - Zaginiony
Danielle Dutton - Księżna Margaret. XVII-wieczna skandalistka i celebrytka
Jane Harper - Susza
Judith Hooper - Śpiąca Alicja
Amir D. Aczel - W poszukiwaniu zera. Matematyczna odyseja do źródła pochodzenia liczb
Anna Malinowska - Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci
Andrzej Nowak-Arczewski - Zmiłuj się nad nami
Elizabeth Chadwick - Pieśń królowej
Tomasz Ławcki, Kazimierz Kunicki - Zagadki kryminalne PRL
Patti Smith - Pociąg linii M
Wilkie Collins - Armadale
Remigiusz Piotrowski - Absurdy i kurioza przedwojennej Polski
Joanna Puchalska - Polki, które zadziwiły świat
Robert Biedroń, Magdalena Łyczko - Pod prądPeter Stanford - Judasz. Biografia kulturowa
Marta Kisiel - Siła niższa
Anya von Bremzen - Szarlotka Lenina i inne sekrety kuchni radzieckiej
Daniel Levitin - Zasłuchany mózg. Co się dzieje w głowie, gdy słuchasz muzyki
Włodzimierz Spasowicz - Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne. Mowy obrończe z lat 1869-1878
Lone Theils - Zaginione
Julia Heaberlin - Polne Kwiaty
Kim Leine - Prorocy znad Fiordu Wieczności
Ioana Pârvulescu - Życie zaczyna się w piątek
John Steinbeck - Dziennik z podróży do Rosji
Charlie Donlea - Dziewczyna z Summit Lake
Radek Rak - Puste niebo
Mark Z. Danielewski - Dom z Liści
Joyce Carol Oates - Ofiara
David Foster Wallace - Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię
Paweł Huelle - Ulica Świętego Ducha i inne historie
Henning Mankell - Szwedzkie kalosze
Radek Rak - Puste niebo
Mark Z. Danielewski - Dom z Liści
Joyce Carol Oates - Ofiara
David Foster Wallace - Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię
Paweł Huelle - Ulica Świętego Ducha i inne historie
Henning Mankell - Szwedzkie kalosze
David I. Kertzer - Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie
Luba Winogradowa - Nocne wiedźmy
Ryszard Marek Groński - Ałe głach! Wszyscy równi
Andrew Michael Hurley - Pustki
Ambrose Bierce - Nadprzyrodzone
Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt - Oblany test
Sharon Bolton - Stokrotka w kajdanach
V.E. Schwab - Mroczniejszy odcień magii
Peter Nadig - Hatszepsut
Yaa Gyasi - Droga do domu
Jean-Louis Vullierme - Lustro Zachodu
Joe Abercrombie - Ostre cięcia
Gianrico Carofiglio - Cicha fala
John Norris - Mary McGrory. Pierwsza królowa dziennikarstwa
Ernst W. Wies - Karol Wielki
Anna Mateja - Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Andrew Robinson - Szyfr Egiptu. Jean-François Champollion i hieroglify
Gudrun Schwarz - Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach III Rzeszy
Howard Zinn - Ludowa historia Stanów Zjednoczonych
Albert Jack - Z Galileusza też się śmiali
Patrick Modiano - Żebyś nie zgubił się w dzielnicy
Mario Levi - Stambuł był baśnią
Elif Shafak - Uczeń architekta
Jacek Dehnel - Krivoklat
Jim Butcher - Wiatrogon aeronauty
Håkan Östlundh - Wyspa strachu
Samuel Bjørk - Sezon niewinnych
Peter May - Wyspa Powrotów
Frode Granhus - Wir
Ove Løgmansbø - Enklawa
Kim Gordon - Dziewczyna z zespołu
Dennis Covington - Zbawienie na Sand Mountain. Nabożeństwa z wężami w południowych Appalachach
Amy Stewart - Dziewczyna z rewolwerem
Alexis Ragougneau - Madonna z Notre-Dame
Anna Kańtoch - Łaska
Adam Hochschild - Pogrzebać kajdany. Wizjonerzy i buntownicy w walce o zniesienie niewolnictwa
Diane Ducret - Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji
Agnieszka Graff, Marta Frej - Memy i graffy. Dżender i inne potwory
Angelika Kuźniak - Stryjeńska. Diabli nadali
Gertrude Bell - Opowieści królowej pustyni
Dave Hunter, Billy Gibbons - Gitary wszech czasów
Andrzej Muszyński - Podkrzywdzie
Jean Teulé - Trujący anioł
Cezary Łazarewicz - Elegancki morderca
Ursula K. Le Guin - Sześć światów Hain
Peter Robinson - Blisko domu
Oliver Sacks - Stale w ruchu
Jacek Dehnel - Dziennik roku chrystusowego
Joyce Carol Oates - Walet Pik
Val McDermid - Anatomia zbrodni. Sekrety kryminalistyki
Marcin Kącki - Białystok. Biała siła, czarna pamięć
Matthew M. Hurley, Daniel C. Dennett, Reginald B. Adams Jr. - Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu
Kazuo Ishiguro - Pogrzebany olbrzym
Andrzej Zieliński - Sarmaci, katolicy, zwycięzcy. Kłamstwa, przemilczenia i półprawdy w historii Polski
David Ritz - Respect. Życie Arethy Franklin
Svante Pääbo - Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów
Helen Castor - Wilczyce. Kobiety, które rządziły Anglią
Craig Cabell - Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle
Katarzyna Surmiak-Domańska - Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość
Ragnar Jónasson - Milczenie lodu
środa, 20 czerwca 2018
Autorzy niedowydawani cz. 1
Nie wszyscy autorzy wydawani są sensownie. Oto kilku, o których mam największe pretensje do wydawnictw:
Peter Straub
Jeden z najlepszych autorów horrorów i thrillerów. Może i najlepszy? Ale komuś, kto nie czyta po angielsku, trudno będzie się o tym przekonać.
Wyszły u nas ksiażki napisane ze Stephenem Kingiem, ale chyba bardziej ze względu na Kinga. Wyszły "Julia", "Kraina Cieni", "Pan X" i "Upiorna opowieść". Super, polecam, zwłaszcza tę ostatnią. Al tutaj to, co dobre, się kończy. Wyszła co prawda świetna "Tajemnica", ale nie zostały już wydane, tworzące z nią swego rodzaju trylogię, "Koko" i "The Throat". Wydano za to luźno z nimi powiązaną powieść "Zaginiony, zaginiona", która nie dość, że w ogóle trochę mniej przekonująca, dodatkowo traci przy braku znajomości wcześniejszych. Jej kontynuacja, "In the Night Room", po polsku nie wyszła.
Ann Cleeves
Kojarzycie kryminały o Verze Stanhope? Badzo dobre książki i równie udany serial. Na ostatni tom po polsku czekamy już cztery lata. Cóż, już fakt, że "Szklany pokój" został podzielony na dwa tomy (nie, to nie jest gruba książka) nie napawał optymizmem... Ale Vera Verą, a bardziej mnie boli świetna seria sztlandzka. Amber wydał dwa tomy, "Czerń kruka" i "Biel nocy" (wtedy - z czterech, dziś jest już osiem), potem przerzucił się na Verę... A teraz w ogóle cisza. Przykro.
Jørn Lier Horst
OK, ten akurat autor jest wydawany regularnie, ma promocję i w ogóle... Ale dlaczego wydawnictwo zaczęło cykl od środka, a dopiero po kilku tomach wróciło do początku? Pewnie jakieś uzasadnienie mają, ale dla zwykłego czytelnika to i tak denerwujące.
c.d.n.
c.d.n.
sobota, 16 czerwca 2018
#nietylkonowości
Hej, po przerwie budzę bloga na chwilę - nie na stałe, ale jednak dłuższe teksty wygodniej wrzucać tu, niż na Instagrama.
Mam dla Was propozycję letniej zabawy książkowej, która ma na celu:
- urozmaicenie naszych lektur - tu chyba sprawa nie wymaga dalszych wyjaśnień, zawsze dobrze jest odkryć coś nowego;
- urozmaicenie książkowej blogosfery/bookstagrama/innych społeczności - nie wiem, jak Was, ale mnie czasem nudzi oglądanie tej samej mocno w danej chwili promowanej książki, chciałabym więcej inspirującej różnorodności;
- danie nowego życia książkom wartościowym, ale nieco już zapomnianym.
Pisałam już o tym na Instagramie, ale chcę nieco rozwinąć. Jestem otwarta na wszelkie sugestie.
Jak to widzę:
- Czytamy książki, które nie są ani nowościami, ani oczywistymi klasykami. Jako granicę czasową proponuję przyjąć rok 1998 (ale im wcześniej, tym lepiej, namawiam do cofnięcia się nawet o 50-60 lat!), co do warunku drugiego... tu trochę się zdaję na Wasze wyczucie. Nie chcę tworzyć zbyt ścisłej listy "książek zakazanych", ale wiadomo, że nie chodzi tu o czytanie "Wichrowych Wzgórz" czy nawet "Ulissesa" ;)
- Chwalimy się tym! Zamieszczamy zdjęcie, nie przejmując się faktem, że książka może być przyniszczona i nie taka śliczna, jak nowość prosto ze sklepu. Piszemy choć kilka słów, niekoniecznie dużo. Koniecznie napiszcie też, skąd dana ksiażka pochodzi - biblioteka, antykwariat, zasoby domowe własne/rodziny/znajomych itp.
- Używamy tagu #nietylkonowości
- Jeżeli to możliwe, łączymy z innymi książkowymi tagami. Oznaczamy osoby, które chcielibyśmy wciągnąć do zabawy - może na zasadzie nominacji?
- Wszystkie style, rodzaje i gatunki dozwolone, byle spełniały założenia z punktu 1. Można czytać poważne powieści, można lekkie czytadła, można poezję czy literaturę faktu.
- Nie trzeba rezygnować z czytania nowości, zabawa nie jest skierowana przeciwko nim ;) Wystarczy przeczytać w ciągu lata choć jedną pozycję spełniającą warunki.
Ktoś chce się bawić ze mną? Macie jakieś pytania czy propozycje modyfikacji zasad? Odezwijcie się w komentarzach.
I jeszcze manul przyciągający uwagę:
wtorek, 20 marca 2018
środa, 14 marca 2018
sobota, 10 marca 2018
piątek, 23 lutego 2018
Różne takie nr 11 (chyba) + zakupy od początku roku
Zaktualizowałam zakładkę z planami czytelniczymi na ten rok. Widzę, że muszę się trochę przyłożyć do listy, za to ogólna ilość czytania bardzo na plus :)
Ogólnie zapraszam na IG, tam teraz głównie działam, ale ostatnio trafiłam na coś tak fajnego, że może napiszę więcej o tej książce.
Miałam mniej kupować i skupić się na wyczytywaniu zapasów, ale średnio mi to wychodzi:
- Charles de Lint - The Very Best of Charles de Lint
- Simonetta Falasca-Zamponi - Fascist Spectacle: The Aesthetics of Power in Mussolini's Italy
- Grady Hendrix - Paperbacks from Hell: The Twisted History of '70s and '80s Horror Fiction
- Jim Butcher - Dead Beat
- Tad Williams - Shadowmarch
- Tad Williams - To Green Angel Tower
- Lindsay Clarke - The Chymical Wedding
- Angela Carter - American Ghosts & Old World Wonders
- John Bellamy - Strange, Inhuman Deaths: Murder in Tudor England
- Alan Riding - A zabawa trwała w najlepsze
- Diane Ducret - Zakazane ciało
- Maryla Szymiczkowa (Dehnel & Tarczyński) - Rozdarta zasłona
- Sally Howard - Dzienniki Kamasutry. Podróże intymne po współczesnych Indiach
- Frank Westerman - Martwa dolina
- Val McDermid - Killing the Shadows
- Stephen King - Rose Madder
- Tony Parsons - Rzeźnik
- Rzymskie epitafia, zaklęcia i wróżby
- Mark Billingham - Mięczak
- Miranda Seymour - Królowa Bugatti
- Clive Barker - Everville
- Edward T. Hall - Poza kulturą
- Paweł Brykczyński - Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce
- Bruce Dickinson - Do czego służy ten przycisk? Autobiografia
- Artur Machen - Troje szalbierzy
- Światło i ciemność t. V: Podróż inicjacyjna, podróż metafizyczna, podróż ezoteryczna
- Ian R. MacLeod- Czerwony śnieg
- Samuel R. Delany - Tales of Neveryon
- Samuel R. Delany - Neveryona
Kupiłam też trochę płyt CD (ciągle je lubię, a co!):
- Draconian - Arcane Rain Fell
- Sinistro - Sangue Cássia
- Chelsea Wolfe - Abyss
- Chelsea Wolfe - Hiss Spun
- The Cure - Disintegration (miałam kiedyś kasetę, ale już nie mam magnetofonu)
- Borknagar - Winter Thrice
- Wayne Shorter - Soothsayer
- Joy Shannon and the Beauty Marks - Aes Sídhe
- Sweet Ermengarde - Raynham Hall
- Liv Kristine - Vervain
- Witchsorrow - No Light, Only Fire
- Blood Ceremony - Blood Ceremony
- Soror Dolorosa - Blind Scenes
- Alternative 4 - The Brink
- Hour of 13 - 333
- Alunah - Awakening The Forest
- The Graviators - Motherload
- Sinead O'Connor - Sean-Nos Nua
- Robbie Robertson - Native Americans
- Theatre of Tragedy - Aégis
- Sepultura - Roots
- Madredeus - Antologia 1987 - 2007 (2 CD)
- Dr. John - Original Album Series (5 CD: Gris Gris / Babylon / The Sun Moon and Herbs / Dr. John's Gumbo / In the Right Place)
- Nina Simone - Original Album Classics (3 CD: Nina Simone Sings The Blues / Emergency Ward! / Baltimore)
- Deleyaman - Second
wtorek, 2 stycznia 2018
Plany i takie tam
Jeżeli chodzi o plany zeszłoroczne:
- Czytać średnio dwie książki w tygodniu. Nawet taki plan sobie ustawiłam na GoodReads - 104 książki.
Wykonane, a nawet o jakieś dwadzieścia ksiażek przekroczone :)
- Wrócić do aktywnego znaczenia i oceniania książek na GoodReads.
Wykonane.
- Więcej czytać po angielsku. Kiedyś czytałam w tym języku dużo, potem trochę sobie odpuściłam. Teraz chcę do tego wrócić, nawet zrobiłam sobie zapas atrakcyjnych książek. Chciałabym, żeby średnio przynajmniej dwie książki na miesiąc były po angielsku.
Nie wiem, czy utrzymałam średnią dwóch angielskich książek na miesiąc, ale na pewno było więcej i regularniej, niż w roku 2016. W sumie jestem zadowolona i uznaję za wykonane ;)
- Przeczytać przynajmniej dwanaście książek, które nie pochodzą z Europy ani Ameryki Północnej.
To nie wyszło, w tym roku bardziej się postaram.
- Sięgać co jakiś czas po poezję.
Nie wyszło, przynajmniej nie tyle, ile planowałam. Coś tam przeczytałam na początku roku, potem o tym zapomniałam.
- Kupić chociaż pięć ładnych starych ksiażek, takich trochę kolekcjonerskich (ale z ciekawą treścią, nie tylko dla wyglądu!).
Kupiłam jedną.
- Nie czytać więcej niż dwie książki naraz ;) Ale to akurat obiecuję sobie co roku. Bezskutecznie.
Wiedziałam, że nie wyjdzie ;)
- "Księga tysiąca i jednej nocy"! Czytałam, dawno temu, jednotomowy wybór, ale w bibliotece mamy wersję dziewięciotomową i zamierzam się za nią zabrać na poważnie.
Nie sięgnęłam. Przechodzi na ten rok.
- Kupić (do kompletu z "Ziemiomorzem", które już mam) i przeczytać "Sześć światów Hain" i "Rybaka znad Morza Wewnętrznego" Ursuli K. LeGuin. A skoro już jesteśmy w tych rejonach literatury - w końcu zabrać się za "Hyperiona".
LeGuin kupiona, ale nie przeczytałam jeszcze całości. "Hyperion" ciągle czeka na swoją kolej.
- Trochę więcej niż do tej pory literatury polskiej. Chciałabym zawrzeć bliższą znajomość z Wiesławem Myśliwskim, Magdaleną Tulli, Wojciechem Kuczokiem, Grażyną Plebanek i Sylwią Chutnik, na pewno sięgnę po nową książkę Joanny Bator, może po zbiorcze wydanie opowiadań Jerzego Pilcha. A, i jeszcze "Dygot" Małeckiego chciałabym przeczytać.
W zasadzie wykonane. Co prawda nie całkiem te nazwiska, ale na pewno było trochę lepiej, niż w latach poprzednich.
A plany na przyszły rok?
Ogólne czytelnicze:
- tradycyjnie - 104 ksiażki
- przynajmniej dwanaście książek, które nie pochodzą z Europy ani Ameryki Północnej - przechodzi z poprzedniego roku jako niewykonane
- więcej poezji - tak samo
- skupić się na książkach, które czekają na półkach, popchnąć trochę zaległości
Szczegółowe czytelnicze - 24 książki, które najbardziej chcę w tym roku przeczytać (kolejność przypadkowa):
- Laura Thompson - Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford
- Mark Z. Danielewski - Dom z liści
- Mirosław Tryczyk - Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów
- Matthew M. Hurley, Daniel C. Dennett, Reginald B. Adams Jr. - Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu
- Owen Davies - Grimoires: A History of Magic Books
- Jean-Louis Vollierme - Lustro Zachodu. Nazizm i cywilizacja zachodnia
- Gyorgy Spiro - Iksowie
- Ellen Datlow, Terri Windling (red.) - The Green Man: Tales from the Mythic Forest
- Jules Cashford - The Moon: Myth and Image
- Sheri S. Tepper - Beauty
- Malcolm Gaskill - Hellish Nell: Last of Britain's Witches
- James R. Nicolson - Shetland Folklore
- Jeremi Przybora - Przymknięte oko Opaczności. Memuarów części wszystkie
- Norman Davies - Zaginione królestwa
- Brian Cox, Andrew Cohen - Człowiek i wszechświat
- Radek Rak - Puste niebo
- Georges Vigarello - Historia gwałtu
- Wit Szostak - Oberki do końca świata
- Hampton Sides - Ogar piekielny ściga mnie. Zamach na Martina Luthera Kinga i wielka obława na jego zabójcę
- Gerard Russell - Spadkobiercy zapomnianych królestw. W poszukiwaniu wymierających religii Bliskiego Wschodu
- Annie Proulx - Drwale
- Jorge Luis Borges, Adolfo Bioy Casares - Kroniki Bustosa Domecqa. Sześć zagadek dla don Isidra Parodiego
- Joyce Carol Oates – Zbłocona
- Marlon James - Księga nocnych kobiet
Planów blogowych - brak. Na razie blog pozostaje w stanie półuśpienia, po aktualne rzeczy zapraszam na Instagrama, tu czasem pojawią się rzeczy, które tam się nie zmieszczą.
No i co - zaczynamy nowy rok :) Oby był dobry!
Subskrybuj:
Posty (Atom)