poniedziałek, 9 października 2017

Październikowe książki 2

Kolejna partia nowości i zapowiedzi na ten miesiąc. Dziś wersja mieszana językowo.


5.10.

  • Laura Purcell - The Silent Companions

Inspired by the work of Shirley Jackson and Susan Hill and set in a crumbling country mansion, The Silent Companions is an unsettling gothic ghost story to send a shiver down the spine...
Newly married, newly widowed Elsie is sent to see out her pregnancy at her late husband's crumbling country estate, The Bridge.
With her new servants resentful and the local villagers actively hostile, Elsie only has her husband's awkward cousin for company. Or so she thinks. But inside her new home lies a locked room, and beyond that door lies a two-hundred-year-old diary and a deeply unsettling painted wooden figure – a Silent Companion – that bears a striking resemblance to Elsie herself.


  • Christopher Fowler - The Book of Forgotten Authors

Absence doesn't make the heart grow fonder. It makes people think you're dead.
So begins Christopher Fowler's foray into the back catalogues and backstories of 99 authors who, once hugely popular, have all but disappeared from shelves.
We are fondly introduced to each potential rediscovery: from lost Victorian voices to the twentieth century writers who could well become the next John Williams, Hans Fallada or Lionel Davidson. Whether male or female, flash-in-the-pan or prolific, mega-seller or prize-winner - no author, it seems, can ever be fully immune from the fate of being forgotten.
These 99 journeys are punctuated by 12 short essays about faded once-favourites: including the now-vanished novels Walt Disney brought to the screen, the contemporary rivals of Sherlock Holmes and Agatha Christie who did not stand the test of time, and the women who introduced psychological suspense many decades before it conquered the world.
This is a book about books and their authors. It is for book lovers, and is written by one who could not be a more enthusiastic, enlightening and entertaining guide.

10.10.

  • Liza Mundy - Code Girls: The Untold Story of the American Women Code Breakers Who Helped Win World War II


In the tradition of Hidden Figures and The Girls of Atomic City, Code Girls is the astonishing, untold story of the young American women who cracked key Axis codes, helping to secure Allied victory and revolutionizing the field of cryptanalysis.
Recruited by the U.S. Army and Navy from small towns and elite colleges, more than ten thousand women served as codebreakers during World War II. While their brothers and boyfriends took up arms, these women moved to Washington and learned the meticulous work of code-breaking. Their efforts shortened the war, saved countless lives, and gave them access to careers previously denied to them. A strict vow of secrecy nearly erased their efforts from history; now, through dazzling research and interviews with surviving code girls, bestselling author Liza Mundy brings to life this riveting and vital story of American courage, service, and scientific accomplishment.

11.10

  • John Douglas, Mark Olshaker - Mindhunter

Czytałam tę ksiażkę kilka lat temu po angielsku, więc po polskie wydanie na pewno nie sięgnę, ale uwzględniam w zestawiamiu, bo dla kogoś może być interesująca.



Na podstawie książki "Mindhunter"powstał serial wyprodukowany przez Netflix w reżyserii Davida Finchera – twórcy "Siedem" i "Zodiaka". 
"Wejść w umysł myśliwego. To moja rola. Kiedy patrzę na tłum ludzi w galerii handlowej, wypatruję ofiary. Próbuję rozpoznać, kogo będzie najłatwiej schwytać. Muszę poczuć dreszczyk emocji, który odczuwa polująca bestia. Tylko tak będę mógł ją złapać". 
Mroczna książka Johna Douglasa – jednego z najwybitniejszych profilerów w dziejach FBI. 
Douglas badał miejsca zbrodni dokonywanych przez najgroźniejszych psychopatów, próbował przewidzieć kolejne ruchy seryjnych morderców i stawał z nimi oko w oko. Stał się pierwowzorem postaci agenta Jacka Crawforda z filmów o Hannibalu Lecterze. Teraz dzieli się opowieściami o swoich najsłynniejszych śledztwach i ryzykownych próbach wniknięcia w najmroczniejsze zakamarki umysłów psychopatów. 
Żeby złapać seryjnego mordercę, musisz spojrzeć na świat jego oczami. Musisz zacząć myśleć jak bestia.
  • Aleksandra Zaprutko-Janicka - Dwudziestolecie od kuchni. Kulinaria historia przedwojennej Polski


Niesamowita zaradność, wyśmienite potrawy, jedyny w swoim rodzaju smak. Mężczyźni pomogli im odzyskać dla Polski niepodległość. Ale to one zapewniły Rzeczpospolitej przetrwanie. 
Kraj wyniszczony wojną, jakiej świat jeszcze nie widział. Miliony rodzin żyjące w skrajnej biedzie. Galopujące ceny, fałszerze żywności i oszuści żerujący na ludzkiej krzywdzie. Poznaj odarte z kłamstw i mitów oblicze niepodległej Polski. II Rzeczpospolita też była polem walki, a nowym frontem okazały się kuchnie, spiżarnie i miejskie targi. 
Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka bestsellerowej "Okupacji od kuchni", zabiera czytelników w czasy szokujących kontrastów. Arystokratyczne rauty zestawia z wielkim kryzysem, zmuszającym wiejskie rodziny do żywienia się trawą i korą. Pisze o niesamowitym postępie technicznym, który na zawsze odmienił życie gospodyń. Ale też o emancypacji polskich kobiet, które nie chciały, by dłużej mówiono im, że całe życie mają spędzić przy garach. Pokazuje niezwykłą zaradność, oszczędność i przedsiębiorczość naszych prababć. Zdradza tajniki dawnej gastronomii, wyjaśnia, czym był street food 80 lat temu i jak kobiety łączyły pracę zawodową z opieką nad domem i dziećmi. 
"Dwudziestolecie od kuchni" to coś więcej niż książka o kulinarnych dziejach naszego kraju. To również zbiór wciąż aktualnych porad oraz dowód na to, że historia przedwojennej Polski nie należy wyłącznie do mężczyzn.

12.10.

  • Marlon James - Księga nocnych kobiet


Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia buntu wznieconego na jamajskiej plantacji przez czarne kobiety. Epicka, mroczna, poruszająca. Jedna z najlepszych współczesnych powieści o niewolnictwie i drodze do wolności.

Lilit rodzi się jako niewolnica, ale nikt nie potrafi jej zniewolić. W jej żyłach płynie „krew Kromanti, co nigdy nie zna stanu niewolnego, zmieszana z białą krwią, co zawsze zna wolność, i gna w żyłach Lilit jak pożar lasu”. Inne niewolnice dostrzegają w dziewczynie obecność ciemnych, pradawnych mocy. Patrzą w zielone oczy tej „rogatej duszy” z podziwem i przerażeniem. Widzą w Lilit sprzymierzeńca w swojej sprawie – w zaciszu pobliskiej jaskini planują bowiem rewoltę przeciwko znienawidzonemu massa, nadzorcom i batowym. Z czasem jednak niepokorna czarna dziewczyna zaczyna stanowić zagrożenie dla pozostałych negra. Jej lojalność wobec białego massa może zaprzepaścić długie przygotowania...

Doskonale przełożona na język polski przez Roberta Sudóła Księga nocnych kobiet to popis niezwykłych umiejętności literackich Jamajczyka. James po mistrzowsku oddał terror, jaki panował na jamajskich plantacjach trzciny cukrowej na przełomie XVIII i XIX wieku. Stworzył galerię kobiecych postaci, które na długo pozostają w pamięci. To książka o cierpieniu, podeptanej godności, o żądzy zemsty, ale także o marzeniach, lojalności i miłości, która może rozkwitnąć nawet w najstraszniejszym miejscu na świecie.

Znany polskim czytelnikom z nowatorskiej narracji zastosowanej w nagrodzonej Bookerem Krótkiej historii siedmiu zabójstw Marlon James na kartach Księgi nocnych kobiet pokazuje, że równie dobrze – jeśli nie lepiej – radzi sobie z klasyczną opowieścią. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać, bo jak tłumaczy stara Homer: „Coś jeszcze ci powiem o czytaniu. Widzisz to? Za każdym razem jak to otwierasz, jesteś wolna”.

18.10.

  • Michael Connelly - Płonący pokój


Harry Bosch, detektyw Wydziału Zabójstw, przejmuje śledztwo w sprawie niedawnej śmierci mężczyzny, która nastąpiła w wyniku komplikacji wywołanych przypadkowym postrzałem sprzed dekady. Detektyw dysponuje w zasadzie tylko świeżymi zwłokami. Nawet najbardziej doświadczony policjant musiałby uznać to dochodzenie za karkołomne, jednak nowa partnerka Boscha, Lucia Soto, której detektyw ma przekazać swoją wiedzę, nie ma zamiaru zrezygnować. Detektywi muszą rozwiązać sprawę morderstwa, która okazuje się bardzo wrażliwa politycznie i obciążona poważnymi konsekwencjami. Po wydobyciu kuli, która przez dziesięć lat tkwiła w kręgosłupie ofiary, poszukują nowych tropów w dawnych aktach i dokumentach. Wkrótce odkrywają, że postrzał wcale nie był przypadkowy.
Śledztwo nabiera tempa, prowadząc detektywów do kolejnej nierozwiązanej zagadki sprzed lat, o jeszcze większym brzemieniu moralnym…

19.10.

  • Hope Jahren - Lab Girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości



Fenomenalna autobiografia badaczki świata roślin, gleb i nasion. Hope Jahren od dziecka wolała spędzać czas w laboratorium ojca, niż bawić się z rówieśnikami. Już jako mała dziewczynka obudziła w sobie miłość do botaniki.
Dziś Hope prowadzi trzy laboratoria i zajmuje miejsce wśród najwybitniejszych naukowców. W swojej książce opowiada o pielęgnowaniu pasji, wzlotach i upadkach, ogromnej determinacji, a także ludzkiej przyjaźni i miłości. To również historia jej bratniej duszy – Billa, genialnego odkrywcy, z którym przebyła długą drogę od niebiańskiego Bieguna Północnego, przez Stany Zjednoczone aż do rajskich Hawajów.
Jej wnikliwe spostrzeżenia na temat świata roślin wprowadzają czytelnika w magiczny świat majestatycznej przyrody, jednocześnie odnosząc się do zachowań i relacji międzyludzkich.

2 komentarze:

  1. A z tych chyba tylko "Lab girl" współgra ze mną...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na szczęście książek ukazuje się tak wiele, że dla każdego coś się znajdzie, nawet dla osób o całkowicie rozbieżnych zainteresowaniach :)

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.